
Tudnivalók, fogalmak és gyakori kérdések
Segítünk eligazodni az építkezés világában
A teljes kivitelezés megszervezése és lebonyolítása egy kivitelező által. A generálkivitelező összehangolja a különböző szakágakat (pl. földmunka, szerkezetépítés, gépészet, villanyszerelés), így az építtetőnek nem kell külön alvállalkozókkal egyeztetnie. Ez kényelmes, gyorsabb és biztonságosabb megoldás.
Az a dokumentáció, amelyet az építési hatóság felé be kell nyújtani az építkezés engedélyezéséhez. Tartalmazza az építészeti terveket, műszaki leírásokat, statikai számításokat és szakági terveket (gépészet, villamos hálózat stb.).
A tényleges kivitelezéshez szükséges, részletes tervdokumentáció, amely alapján az építkezés során minden szakember dolgozik. Pontos méretezések, rétegrendek, csatlakozási pontok, anyaghasználat szerepel benne.
Az épület alapozása, teherhordó falai, födémei és tetőszerkezete már elkészült, de a gépészet, nyílászárók, szigetelések, burkolatok még nincsenek beépítve. Ez az első fontos kivitelezési mérföldkő.
Az épület teljesen elkészült, minden gépészeti rendszer működőképes, a burkolatok, szaniterek, nyílászárók beépítve. Azonnal beköltözhető állapot.
A födém az a vízszintes szerkezet, amely két szint között helyezkedik el. Típusai lehetnek monolit vasbeton, előregyártott betonelemek, gerendás-béléstestes, vagy akár fafödém. Fontos a teherbírás és a hő-, hangszigetelés szempontjából is.
Az épület energiaveszteségének csökkentését szolgáló anyagok és szerkezetek összessége. Jellemző anyagok: kőzetgyapot, EPS (expandált polisztirol), XPS, PIR/PUR habok. Helyezhető falakra, padlóra, födémre és tetőre.
Olyan központi szellőztetőrendszer, amely a kiáramló, elhasznált levegő hőjét visszanyeri, és ezzel előmelegíti az érkező friss levegőt. Ezáltal energiát takarít meg és biztosítja a folyamatos friss levegőellátást.
Az épületen belüli technikai rendszerek összefoglaló neve: fűtés, hűtés, szellőzés, vízellátás, szennyvíz-elvezetés, gázellátás, tűzvédelmi rendszer stb.
A vezetékek, kapcsolók, konnektorok, biztosítéktábla, lámpahelyek kiépítése, még a burkolás, festés előtt. Ez képezi a villamos rendszer alapját, amelyre később ráépülnek a lámpatestek és egyéb eszközök.
A telek előkészítése építéshez: humusz eltávolítása, szintezés, vízelvezetés kialakítása. Az építkezés után ismét szükséges lehet a tereprendezés, pl. föld visszatöltés, térkő ágyazat előkészítése.
Víz-, gáz-, csatorna- és elektromos vezetékek elhelyezésére szolgáló árkok gépi vagy kézi kiemelése, megfelelő lejtéssel és mélységgel, előírás szerint.
Olyan hőenergia-termelő berendezés, amely a környezetből (talajból, levegőből vagy vízből) nyert energiát használja fűtésre és melegvíz-előállításra. Rendkívül energiahatékony és környezetbarát megoldás.
A meleg vizet egyenletesen elosztó csőrendszer a padlóburkolat alatt. Energiatakarékos és kellemes hőérzetet biztosít. Jellemzően alacsony hőmérsékleten működik, így jól kombinálható hőszivattyúval.
Digitálisan vezérelhető otthoni rendszerek (fűtés, világítás, árnyékolás, riasztó stb.), amelyek kényelmet, energiamegtakarítást és biztonságot nyújtanak.
Az épület szerkezeti stabilitását biztosító fal, amely függőleges terheket (pl. födém, tető) visz le az alapokra. Elbontásuk engedélyköteles, statikai számítást igényel.
Nem teherhordó, könnyebb fal, amely csak a belső terek elválasztását szolgálja. Lehet téglából, gipszkartonból, Ytongból. Később könnyebben áthelyezhető.
Helyszínen, zsaluzással készülő vasbeton szerkezet (pl. födém, koszorú). Nagyon tartós és nagy teherbírású, de elkészítése idő- és szakértelem-igényes.
A teherhordó falak felső síkján körbefutó vasbeton elem, amely a födémet, tetőszerkezetet kapcsolja a falhoz. Statikailag nélkülözhetetlen.
Az alapozás különböző típusai. A sávalap hosszanti falak alatt futó beton sávalap, a lemezalap egy teljes alapterületet lefedő vastag betonalap – utóbbi modern, energiahatékony házaknál gyakori.
Több rétegű, gáztöltött üvegezés, amely kiváló hő- és hangszigetelő képességgel rendelkezik. A leggyakoribb a 3 rétegű üveg (U-érték: 0.6–1.0 W/m²K).
Speciálisan kialakított légcsatorna-szakasz, amely csökkenti a szellőztetőrendszer zaját. Főként hővisszanyerős rendszereknél javasolt, főleg hálószobák közelében.
Olyan merev vagy flexibilis csövek, amelyeken keresztül az elszívott és befújt levegő közlekedik. Fontos a helyes átmérő és elvezetési irány.
Modern szellőztetőrendszerekben alkalmazott szenzor, amely a levegő szén-dioxid tartalma alapján automatikusan szabályozza a szellőztetés intenzitását – mindig friss levegőt biztosít.